Ağaç Sanayi̇

Kurutma Fırınları

Kurutma; ağaçtan elde edilen malzemelerin içinde bulunan ve kullanım amacı için uygun olmayan nemin atılması işlemidir. İdeal bir kurutmada; kurutma neticesinde malzemenin kalitesinin korunması, kurutma maliyetinin düşük olması ve mümkün olan en kısa sürede kurutma faktörleri önemlidir.

Günümüzdeki klasik konveksiyonel kurutma fırınlarının tamamında buhar kazanlı,kızgın yağlı,sıcak sulu yani basınçlı kazanlı fırınlardır. Bu kazanlarının ürettiği akışkan (buhar,yağ veya su), fırının içine döşenen serpantin borularının içinde dolaştırılıp serpantinler ısıtılmakta ve yine fırının içine yerleştirilen aksiyal vantilatörler ile hava dolaştırılıp serpantinlere çarptırılarak fırın odasının içinin ısıtılması sağlanmaktadır.

Bizim ürettiğimiz fırınlarda kurutma işlemi, kendi ürettiğimiz basınçsız sıcak hava kazanları ile buhar kazanı ve ekipmanlarının gerekliliğini ortadan kaldırmış, kerestenin kururken ihtiyacı olan nem kendimize özgü yöntem olan pülvarize sistemi ile elde edilmektedir. Özetle sıcak hava kazanımızda üretilen ısıyı salyangoz fanla fırın içine gönderiyoruz ve fırın içine monte edilen aksiyal vantilatörler ile oda içinde homojen ve kuvvetli bir sıcak hava akışı sağlamaktayız. Asma tavan, aksiyal vantilatörler, nemli - temiz hava bacaları ve tam otomatik otomasyon sistemimiz kurutma işlemini en ideal ve ekonomik olarak gerçekleştirmektedir.